• 1400/01/24 - 21:35
  • تعداد بازدید : 26
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و فصل خودسازی مومنان مبارک باد

ماه مبارک رمضان، فرصتی ارزشمند و مغتنم برای تهذیب و پالایش روح و روان انسانی است. ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل و برافروختن چراغ معرفت در شبستان وجود است، گاه تلاوت و تدبّر و هنگامه دعا خواندن و تحوّل است

دل که هوای پرواز می‌کند، دل که بی‌تاب ماندن می‌شود، چشم‌ها که بهانه باریدن می‌گیرند، زبان که زمزمه نیایش می‌جوید، دست‌ها که تشنه قنوت دعا می‌شوند، نسیم رحمت ربانی وزیدن می‌گیرد. ابرهای فاصله کنار می‌روند. دل اوج می‌گیرد. روح آسمانی انسان سبز می‌شود و «رمضان» طلوع می‌کند. در روزهای با طراوت رمضان، خورشید مهربان‌تر می‌تابد. ملائک الهی برای شنیدن مناجات بندگان به زمین می‌آیند. دل، هوای عرش می‌کند بی‌خود از خود. قلب می‌تپد نه برای زندگی، برای اوج گرفتن، کندن، کندن از زمین، پرواز، رهایی.

رمضان، «فصل شکفتن» است. موعد عروج. معراج تا خدا. پله‌های فاصله را طی کردن. الهی شدن و رنگ و بوی خدا گرفتن.

رمضان «شهر الله» است، ماه ضیافت الهی. همه بر خوان گسترده نعمات او میهمانیم. چیدن سفره‌های بی‌ریای افطاری نان و خرما، تو را تا نخلستان‌های غریب کوفه می‌برد و مردی تنها در میان نخلستان در چاه زمزمه می‌کند. زمزمه‌های عاشقانه و از سوز دل و منتهای خضوع و بندگی او، فرشتگان را نیز به مهمانی اشک و خلوص می‌خواند.

رمضان «ماه علی (علیه السلام)» است. نیمه شب‌ها به بهانه سحری برخاستن و سجاده نیایش گشودن. سحر بهانه‌ای است برای درک مناجات نیمه شب در خلوت انس با معبود. معاشقه با تک تک واژه‌های نماز و دعا. «دعای سحر» و خدا را با کامل‌ترین صفاتش خواندن. زمزمه، زمزمه، فریاد. رها شدن از تن. گذشتن از مرز خود. قنوت سبز گرفتن. پرواز بر فراز گلدسته‌ها. معلق شدن در فضای لایتناهی رحمت واسعه الهی، آسمانی شدن. به او پیوستن....

رمضان «ماه قرآن» است. ماه بهار قرآن و نزول آن. «انا انزلناه فی لیله القدر...». سی روز بهانه‌ای است برای هر روز حداقل یک جزء خواندن قرآن. کلمات الهی را با حنجره پاک خواندن و به گوش جان شنیدن و به کار بستن. سخن خدا شنیدن و با او سخن گفتن.

رمضان ماه «دعا و نیایش» است. هر روز یک دعا و درخواست از ایزد منان و سی روز یک دعا؛ «یا علی یا عظیم...» دعای افتتاح، دعای سحر و...

رمضان ماه «وعظ، پند و اندرز» است. ماه رونق مساجد و از غربت بدر آمدن. خانه‌های خدا پذیرای مهمانان اویند در هر صبح و ظهر و شب.

نفس کشیدن، خوابیدن، کار کردن و همه اعمال مؤمنین عبادت است در این ماه. معلمان اخلاق و قرآن و احکام، مشام جان‌های روزه‌داران را لبریز از کلام و پیام خدا و شرع و دین می‌کنند. بهترین فرصت است برای گفتن و شنیدن فضیلت‌های اهل بیت، سخن از خدا گفتن. ارشاد و انذار.

رمضان ماه «قدر» است. هر روز و شب‌اش شب قدر است و روز قدر، اگر قدر بدانیم این روزها و شب‌ها را برترین فرصت به خدا پیوستن است. نیمه شب، سجاده، مفاتیح، تسبیح، میهمانی اشک و دعا.

رمضان ماه «بندگی» است و خودسازی؛ تقویت روح و جسم. پاکسازی جان، تصفیه باطن، تطهیر قلب، تمرین اطاعت، تقویت اراده، تجربه عبودیت و غلبه بر شهوت‌ها.

رمضان ماه «امساک» است؛ امساک «شکم» از خوردن و آشامیدن. امساک «چشم» از نگاه‌های حرام و شهوت‌بار. امساک «زبان» از دروغ، غیبت، تهمت، ناسزا، لغویات و...

و ماهی برای «همه بندگان» که از این فرصت بی‌نظیر بهترین استفاده‌ها را ببرند.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان تهران فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و فصل خودسازی مومنان را تبریک می گوید.

  • گروه خبری : بسیج,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 273054
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال تهران

admin ادمین پورتال تهران

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید