• 1400/04/20 - 11:30
  • تعداد بازدید : 8
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

شبیه‌سازی، دورگه‌گیری و تولید جنین ۲۰ هزار راس بز سانن و مورسیا در ایران

20 هزار راس بز سانن و مورسیا با فناوری شبیه‌سازی، دورگه‌گیری و تولید جنین با روش IVF در کشور تولید می‌شود.

 
 
 
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان تهران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکتی دانش‌بنیان با درک چالش پایین بودن توان ژنتیکی دام‌های بومی و پایین بودن بهره اقتصادی آنها به این حوزه ورود کرد تا با استفاده از توان تخصص و دانشی خود و با کمک فناوری‌های شبیه‌سازی، دورگه‌گیری و تولید جنین با روش IVF به این معضل پاسخ دهد. بر همین اساس هم اقدام به به تولید 20 هزار راس بز سانن و مورسیا کرده است. این پروژه با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نتیجه رسیده است.
 
یکی از مشکلات موجود در صنعت دامپروری مخصوصا در دام سبک، پایین بودن توان ژنتیکی دام‌های بومی و پایین بودن بهره اقتصادی آنها است. این موضوع نگهداری باعث شده که نگهداری آنها به صورت صنعتی مقرون به‌صرفه نباشد. به همین دلیل فناوران شرکت رویان دام اسپادانا با توجه به کسب دانش فنی شبیه‌سازی و امکان استفاده از این فناوری در تولید دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا به این حوزه ورود و اقدام به اصلاح نژاد دام‌ها کرد.
 
پیش از استفاده از این تکنیک، دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا از جمله سانن، آلپاین، مورسیا و غیره از طریق واردات به کشور آورده می‌شد. امروز با کمک این فناوری‌ها بخشی از نیاز کشور در کنار واردات، توسط متخصصان و فناوران داخلی تامین می شود.
 
با توجه به نیاز کشور به دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا و واردات دام به کشور، توسعه این فناوری می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کند. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان از ظرفیت دانشگاه‌ها در توسعه این دانش بهره برد.
 
وجود بیش از 60 میلیون راس دام سبک در کشور که بیشتر آنها برای افزایش بهره‌وری به اصلاح نژاد نیاز دارند، ضرورتی است که کمک می کند تا بازار این فناوری در کشور داغ و سودده باشد.
 
گزارش‌ها حاکی از این است که در حال حاضر دام زنده حاصل از زاد و ولد طبیعی به کشور وارد می‌شود؛ اما نمونه مشابه خارجی که حاصل از انتقال جنین شبیه‌سازی شده باشد وجود ندارد. قطعا قیمت تمام شده دام حاصل از این فناوری حداقل یک سوم کمتر از دام وارداتی خواهد بود.
 
 
  • گروه خبری : اخبار حوزه دامپزشکی
  • کد خبر : 275473
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال تهران

admin ادمین پورتال تهران

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید