• 1400/06/14 - 12:34
  • تعداد بازدید : 26
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه:

بیش از350 هزار نوبت سر واکسیناسیون رایگان دام سبک در قالب اجرای طرح لار صورت پذیرفت

طرح واکسیناسیون لار از یکم تیر ماه هر سال آغاز شده و در مرحله نهایی، دام‏هایی که به دلایل مختلف از تزریق واکسن به دور مانده‏ اند در مقابل بیماری‏های دامی واکسینه می‏ شوند.

 به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان  فیروزکوه  دکتر محسن حمیدی رئیس اداره  از پایان واکسیناسیون رایگان دام عشایر شهرستان خبر داد و گفت: در این طرح،  بالغ بر 350 هزار نوبت سر واکسیناسیون رایگان دام سبک علیه بیماریهای آبله گوسفندی( 76 هزار و 150 راس)، آبله بز( 13 هزار و 450 راس)، شاربن (89 هزار 755 راس دام)، تب برفکی( 69 هزار و 640 راس)، بروسلوز( 15 هزار و 840 راس)، طاعون نشخوارکنندگان کوچک (89 هزار و 55 راس) وهاری (630 قلاده سگ گله) واکسینه شده اند.

محسن حمیدی گفت: بیش از 60 درصد از جمعیت دامی شهرستان فیروزکوه را دامهای عشایری تشکیل داده و انجام واکسیناسیون رایگان این دام ها با هدف پیشگیری از بیماری های دامی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در اواخر فصل بهار و تابستان، عشایر درنقاط مختلف از مراتع ییلاقی شهرستان مستقر می شوند، بیان داشت: در طول مدت استقرار این دامداران، اکیپ های واکسیناسیون بخش خصوصی با نظارت و حضور، ناظرهای اداره دامپزشکی شهرستان و اداره کل استان به مناطق اعزام و تمام اقدامات واکسیناسیون، پیشگیری و ترویجی به طور رایگان انجام می شود.

وی تصریح کرد: طرح واکسیناسیون لار از یکم تیر ماه آغاز شده و در مرحله نهایی، دام‏هایی که به دلایل مختلف از تزریق دارو به دور مانده‏ اند در مقابل بیماری‏های دامی واکسینه می‏ شوند.

رئیس دامپزشکی فیروزکوه با ابراز رضایت از پایداری روند خدمات‏ رسانی در سال جاری خاطرنشان کرد: ‌با وجود کمبودهای منابع ناشی کمبود واکسن و افزایش هزینه‏ های جاری، خدمات ارائه شده توسط مجموعه دامپزشکی شهرستان فیروزکوه همچنان پایدار مانده است.

حمیدی ادامه داد: ‌در سال جاری، علاوه بر دام‏های عشایر فیروزکوه، برخی از انواع دام‏های این شهرستان نیز در قالب اجرای طرح لار مشمول واکسیناسیون رایگان شدند تا مساعدتی برای قشر زحمتکش دامدار صورت گیرد.

وی در تشریح طرح واکسیناسیون لار خاطرنشان کرد: با توجه به تفاوت اقلیمی استان‏های سمنان و خراسان شمالی و مازندران با شهرستان فیروزکوه و امکان بروز بیماری‏های دامی بین احشام مستقر در منطقه لار، طرح واکسیناسیون دام‏های عشایری این منطقه اجرایی می‏شود.

وی خدمت رسانی به دامداران عشایر را از اقدامات مهم و ضروری اداره دامپزشکی خواند و یادآور شد: طبق دستور العمل ها و بخشنامه های سازمان سعی می شود اقدامات پیشگیری و خدمات لازم را به عشایر انجام دهیم؛ بیماری های مشترک بین انسان و حیوان و همچنین بیماری های واگیردار دام علاوه بر جنبه بهداشتی از نظر اقتصادی اهمیت ویژه‌ دارند و براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی 49 درصد عوامل بیماری زا شناخته شده در انسان و 74 درصد بیماری های نوپدید و بازپدید شناخته شده مشترک زئونوز (بیماری های مشترک انسان و دام) هستند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار شهرستان فیروزکوه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 276691
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال تهران

admin ادمین پورتال تهران

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه